Przyczepka motocyklowa – na co zwrócić uwagę

Nie kupuj w ciemno. Zdradzamy, co warto sprawdzić przed zakupem przyczepki pod jednoślad, aby przewozić go sprawnie i bezpiecznie.

Przyczepka motocyklowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Jazda motocyklem to jedno z najbardziej ekscytujących przeżyć na świecie – ciężko się z tym nie zgodzić. Co jednak zrobić, kiedy motocykl odmówi współpracy na środku drogi? Jak bezpiecznie holować motocykl w przypadku awarii? Jak przewieźć go bez obaw na tor lub urlop na drugim końcu Europy? Tylko solidna i dobrze dobrana przyczepka gwarantuje bezpieczny transport motocykla. Podpowiadamy, jak w gąszczu modeli wybrać odpowiednią.

Jakie kryteria brać pod uwagę podczas zakupu przyczepki?

Zanim zaczniesz przeglądać setki modeli, porównywać opisy i ceny, przeglądać najnowsze gadżety i udoskonalenia, zatrzymaj się i zastanów się, jakie faktycznie kryteria chcesz wziąć pod uwagę. Pomoże to zawęzić wybór i nie tracić czasu przy wertowaniu godzinami przeróżnych typów przyczep. Poniżej przedstawiamy Ci 6 najważniejszych punktów, które pomogą Ci obrać odpowiedni kierunek w poszukiwaniach.

1. Masa całkowita przyczepki musi być dopasowana do motocykla

Przede wszystkim pamiętaj, że przyczepka musi pasować do motocykla, który będziesz nią przewozić – aby dobrać odpowiedni model, warto znać wagę i wymiary motocykla. Wybranie „na zapas” większej i cięższej lawety to nie zawsze dobry pomysł – duża masa całkowita przyczepy to trudniejsze manewrowanie i większe zużycie paliwa w trasie. Do niewielkich motocykli zdecydowanie lepiej wybrać lekką i zwrotną przyczepkę jednoosiową, którą bez problemu zmieścisz potem w garażu. Cięższe lawety, o większej masie i wzmocnionej wytrzymałości przydadzą się jeśli jesteś posiadaczem dużego motocykla… lub większej ilości jednośladów do transportu.

2. Zabezpieczenie motocykla na przyczepie to podstawa

Dobra przyczepa do transportu motocykla zapewnia bezpieczne zamocowanie – wielopunktowe uchwyty lub haki do przyczepienia pasów montażowych, które zapewnią stabilną pozycję oraz możliwość przewozu jednośladu w pionie, co pomaga ograniczyć wyciek płynów eksploatacyjnych. Jeśli zależy Ci na dodatkowym zabezpieczeniu, wybierz model ze stojakami lub prowadnicami do mocowania koła, jak w przyczepce Neptun MOTO N13-255. Dzięki temu zwiększysz stabilizację pojazdu w drodze. Możesz wybrać model aluminiową antypoślizgową podłogą, która łączy wyjątkową wytrzymałość z wygodą montażu.

Dodatkowym atutem części przyczep motocyklowych będzie stelaż z plandeką do ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dla własnej wygody możesz zamontować go kiedy zajdzie taka potrzeba – w pochmurne dni lub przy kapryśnej pogodzie.

3. Wyposażenie przyczepy motocyklowej – wybierz na miarę swoich potrzeb

Na rynku dostępnych jest wiele modeli o zróżnicowanym wyposażeniu – poza podstawowym, wymaganym przez przepisy, możesz zdecydować się na dodatkowe wyposażenie w postaci:

  • uchylnej platformy pozwalającej na łatwy załadunek i rozładunek motocykla przy użyciu niewielkiej siły.
  • hamulca, który w przypadku lekkich modeli do 750 kg DMC nie jest obowiązkowy, jednak znacząco zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy z przyczepą.
  • podłogi antypoślizgowej,
  • uchwytu koła zapasowego,
  • stelażu na plandekę, który pomaga ochronić ładunek przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi,
  • zabudowanych błotników ograniczających do minimum zabrudzenie motocykla w trasie.

4. Jakość i wytrzymałość przyczepy motocyklowej

Trwałe konstrukcje przyczep osadzone są na całkowicie spawanych ramach, co znacząco zwiększa ich wytrzymałość i maksymalnie podnosi bezpieczeństwo transportu. Podobną rolę spełniają zimnogięte stalowe rury konstrukcyjne. Modele renomowanych producentów przyczep, jak Neptun, Lorries czy Niewiadów posiadają dodatkowe wzmocnienie w postaci ocynkowania ogniowego na newralgicznych elementach przyczepy – dzięki temu zyskują dodatkową ochronę przez wilgocią, mgłą czy mrozem.

Jeśli chcesz, aby przyczepa bezawaryjnie służyła Ci przed długie lata, rekomendujemy Ci wybór modelu od jednego z uznanych na rynku producentów. Renoma i wypracowana latami jakość są nie do zastąpienia. Przed zakupem sprawdź też gdzie i na jakich zasadach świadczony jest serwis gwarancyjny Twojej przyczepy.

5. Czy przyczepa ma służyć Ci także do transportu innych ładunków?

Na rynku są dostępne modele przyczep, z których po zdemontowaniu stojaka czy prowadnicy do mocowania koła, możesz z powodzeniem skorzystać podczas transportu innych, niekoniecznie dwukołowych, ładunków. To świetne rozwiązanie, które pozwala dostosować przyczepkę do swoich bieżących potrzeb – inna maszyna, rowery całej rodziny czy ładunek niemieszczący się w bagażniku – to wszystko spokojnie zapakujesz na przyczepkę, której przemyślana konstrukcja pozwala na wyjście poza sam transport motocykla.

6. Uprawnienia kierującego – jakie przyczepki motocyklowe na prawo jazdy kat. B

Jeśli szukasz przyczepy, do prowadzenia której wystarczy prawo jazdy kategorii B, koniecznie celuj w lżejsze modele. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do pojazdu o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) do 3500 kg możesz podczepić przyczepę lekką, czyli taką której DMC nie przekracza 750 kg, bez konieczności posiadania dodatkowych uprawnień. Jeśli wybierzesz przyczepę powyżej 750 DMC, pociągniesz ją na prawko kat. B o ile cały zestaw nie przekroczy 3500 kg.

Co jeśli okaże się, że i zestaw przekracza dopuszczalną masę? Do zestawu o masie do 4250 kg wystarczy uprawnienie B96, które możesz zdobyć zdając dodatkowy egzamin (bez konieczności przechodzenia kursu).

Powyżej dopuszczalnej masy całkowitej 4250 kg nie ma wyboru – będzie konieczne prawo jazdy kat. B+E.

Wypożyczalnia przyczep motocyklowych – czy to dobry wybór?

Wieloletni właściciele jednośladów są zgodni – własna przyczepka to komfort, na który warto sobie pozwolić. Szczególnie wtedy, gdy w najbliższej okolicy nie ma wypożyczalni przyczep, dysponującej odpowiednimi modelami.

Niestety, wypożyczalnie, które w sezonie obsługują setki klientów, inwestują najczęściej cięższe i bardziej wytrzymałe uniwersalne modele, które przy niewielkiej cenie zakupu przyniosą największy zwrot. Ponadto są posiadają one najbardziej podstawowe wyposażenie, które może okazać się niewystarczające na Twoje potrzeby. I choć może kusić niewysoki koszt wynajmu przyczepy motocyklowej – to komfort przewozu motocykla może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego rekomendujemy wypożyczalnię jako rozwiązanie okazjonalne lub awaryjne.

Gdzie kupić dobrą przyczepę motocyklową?

Jeśli to Twoja pierwsza przyczepka – a pewnie tak jest, skoro czytasz nasz poradnik, na zakupy wybierz się do renomowanego Salonu Przyczep, gdzie poza możliwością obejrzenia różnych modeli, skorzystasz ze wsparcia fachowców. Podczas rozmowy pracownik doskonale znający rynek, możliwości przyczep i potrzeby klientów pomoże Ci dobrać najlepszy model, odpowiednie wyposażenie i podzieli się wiedzą o tym, jak prawidłowo przewieźć motocykl na przyczepie.

Zapraszamy Cię do Salonu Przyczep w Łajskach k. Warszawy. Posiadamy na miejscu szeroki wybór przyczep (nie tylko) do przewozu motocykli, doświadczony i odpowiednio przeszkolony personel oraz czas na to, żeby pomóc Ci w doborze odpowiedniej przyczepy.

Skontaktuj się z nami

aby poznać aktualną cenę przyczepy.